Як правильно вибрати автоматичний вимикач і що робити, якщо він постійно вибиває?

2-21-2021


У цій статті розмова піде про незмінні компоненти будь — якої побутової або промислової електромережі-автоматичному вимикачі. Більш докладну інформацію дізнайтеся за посиланням eti Як вибрати, на що дивитися і що робити, якщо автомат постійно спрацьовує — відповіді на ці питання ви знайдете нижче.

Класифікація

Автоматичні вимикачі поділяються на кілька категорій за типом навантаження, яку до них можна підключати. Позначаються відмінності латинськими літерами безпосередньо на корпусі автомата, зазвичай поруч з номіналом. Нижче наведена коротка характеристика, для чого підходить автомат з тим чи іншим позначенням.

Як правильно вибрати автоматичний вимикач

A-підходять для установки в ланцюзі великої протяжності (відповідно, з підвищеною власною ємністю) і захисту будь-яких електронних пристроїв.

B-ідеальні для установки в ланцюг освітлення.

C — так само підходять для освітлювальних мереж і будь-який ланцюгів з помірними навантаженнями (допустима короткочасна перевантаження по струму у них зазвичай вдвічі вище, ніж у автоматів попередньої категорії, що важливо при експлуатації, наприклад, компонентів з електродвигунами)

D-призначені для мереж з індуктивним навантаженням і потужних електродвигунів.

K-строго для індуктивних навантажень

Читати: як підключити до електрики приватний будинок
Z-складна і чутлива Електроніка.

Вибір потужності

Пакетний вимикач варто купувати з таким розрахунком, щоб Максимальний струм, який без проблем витримає кабель, був вище струму спрацьовування автомата. Наприклад, для кабелю 2,5 мм.кв. цілком підходять пакетники номіналом 16-20А, допускається установка і 25а автоматів. А ось 32, і тим більше, 40А вимикачі — категорично неприпустимі.

При виборі потужності слід враховувати пару важливих особливостей.

1) оскільки принцип роботи переважної більшості пакетників заснований на тепловому розширенні біметалічної пластини, на підсумковий струм спрацьовування сильний вплив робить навколишнє середовище. Зазвичай Номінальна потужність вказана для температури близько 25-30 градусів, з підвищенням температури струм спрацьовування падає практично лінійно, кожні +5 градусів дають зменшення струму на величину близько 5-10% від номіналу. Детальніше можна дізнатися цю інформацію з паспорта або на сайті виробника.

2) кілька встановлених на одній планці впритул автоматів тільки погіршують ситуацію з перегрівом. Наприклад, якщо поруч встановлені 2-3 пакетника, то для підрахунку їх реального струму спрацьовування необхідно Номінальний струм помножити на 0,93…0,97. У випадку з великою кількістю пакетників в щитку коефіцієнт слід зменшувати до значень 0,85…0,95. 3 автомата на номінальний струм 25 а встановлені в щитку на одну планку, впритул один до одного. температура повітря в щитку — 35 градусів.

Отримуємо струм спрацьовування автомата

(25-(25\10010) )0,9=20,25 А — у підсумку на 20% менше номіналу!

В реальності ж цифри дещо інші-в будь-якому автоматі є своєрідний запас міцності. Нагрівання пластини почнеться при струмі в 115% від номіналу, тобто 251,15=28,75 а. значить, зробимо перерахунок (28,75-(25\10010) )*0,9=23,6 а.

Чому ми залишили недоторканим вираз (25\100*10) ? Все просто-цей параметр розраховується саме за номінальним, а не фактичним точку розмикання.

Підсумкова різниця, начебто, невелика. Але подивимося з іншого боку-2-3А це потужність в 400-600 ВАТ, тобто якраз залишається «запас міцності» при виборі автомата. Ось і виходить, що з приходом літа навіть на аналогічному навантаженні неправильно розрахований автомат починає «вибивати» при кожному чханні.

Виробник

Ми не втомимося повторювати, що здійснювати покупки варто лише у фірмових магазинах у ОФІЦІЙНИХ ДИЛЕРІВ. Визнаними виробниками автоматів можна вважати компанії Hager, ABB, General Electric, Schneider, LeGrand, Siemens. Автомати інших виробників варто брати з деякою обережністю і після покупки піддати ретельній перевірці.

Не купуйте електрообладнання де попало, довіряйте іменитим брендам і ретельно проводьте Розрахунки з доробком на майбутнє — тоді підбір автомата стане для вас легким завданням! Сподіваємося, що поради щодо вибору вимикачів знадобляться вам в магазині, а стаття була цікавою і бажаємо удачі!